AKŞAM | EKONOMI | 28 OCAK 2009, ÇARŞAMBA

G.Antep'in 145 milyon dolarlık Sanko Park'ı Suriyeli'yi de çekecek

145 milyon dolarlık Sanko Park, yılda 9 milyon ziyaretçi hedefiyle açılıyor. Çevre il ve ülkelerden de ziyaretçi bekleyen yeni alışveriş merkezi Suriyelileri otobüsle getirecek

Gaziantep'in ilk alışveriş merkezi unvanını taşıyan Sanko Park, 20 Mart'ta kapılarını açmaya hazırlanıyor. Sanko Park'ın ortakları Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısında bu işbirliğinin devam edeceği sinyallerini verdi.

DÜĞÜN ALIŞVERİŞİ İÇİN İDEAL
İçinde 216 mağaza, buz pisti, bowling salonu, sinema salonu gibi eğlence mekanlarının da olduğu Sanko Park'taki mağazaların yüzde 70'inin kiralandığını söyleyen Abdulkadir Konukoğlu, 'Açılışa kadar bu oran yüzde 90'a ulaşacak. Gayemiz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne sınırımız olan Suriye, Irak bölgelerini de kapsayan geniş bir alışveriş merkezi ile hizmet verebilmek. Bizim bölgemizde düğün alışverişleri çok önemlidir, artık alışveriş için İstanbul'a gelmelerine gerek kalmayacak. Ayrıca Suriye'den en az günde 600 ziyaretçi bekliyoruz, Suriyeliler artık tüm alışverişlerini, hastane işlerini Gaziantep'te çözüyor' dedi. Sanko Park'ın ortaklarından Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da Gaziantep'in 5 bin sanayi kuruluşu ile gelir seviyesi yüksek kentlerden biri olduğunu belirterek 'Hem alışveriş hem de sosyal olanaklar sunan bir yer yaptık. Sanko Park'ın maliyeti yaklaşık 145 milyon dolar ve 2 bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak' şeklinde konuştu. Ilıcak, Suriye ve çevre illerden Sanko Park'a gelmek isteyenler için otobüs seferleri düzenleyeceklerini de söyledi.

HAZİRANA KADAR KİRA ALMIYOR
SANKO Park alışveriş merkezinin işletme ortaklarından JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş ise yıllık 9,5 milyonu aşacak ziyaretçi hedefiyle yola çıktıklarını belirterek restoran bölümüne özel önem verdiklerini, Antep mutfağından örneklerin yer aldığını söyledi. Açılış tarihinde mağazaların yüzde 90'ının dolmuş olacağını da belirten Alkaş, kira fiyatları konusunda ise şu açıklamaları yaptı: Kiralar Türkiye ortalaması düzeyinde oldu. 10 euro-70 euro arasında değişen kategorilerde var. Ancak biz kiracılarımıza destek olmak için 1 Haziran tarihine kadar kira almayacağız.'Sanko Park'ta Carrefour ve Electro World'ün yanı sıra ulusal ve uluslararası çok sayıda perakende zinciri de ilk mağazasını açmış olacak.

OPTİMUMLAR YAYILACAK
İSTANBUL'DAKİ Optimum outlet merkezinin de sahibi olan Erman Ilıcak, 'Outlet mağazaların satışları bir önceki yıla göre yüzde 10 arttı. Lüks tüketimde talep düşerken, birim fiyatı daha düşük markalar büyümeye devam ediyor. Optimum'da sırada bekleyen 110 müşterimiz var. Krize rağmen büyümemizi sürdüreceğiz' dedi. Ilıcak, 'Bu yıl Gaziantep, Malatya ve İstanbul'da alışveriş merkezleri açacağız. Gelecek yıl da İzmir, Aydın, Adana'da açılacak' dedi. Ilıcak, Rusya ve Ukrayna'daki konut projelerinin durduğunu ancak endüstriyel projelerde artış olduğunu, son olarak Hyundai fabrikasını aldıklarını söyledi. Ilıcak, 'Bahreyn ve Libya'da kontrat aşamasında olan çok sayıda projemiz var. Libya çok hareketli, Sanko'nun makine kısmını oraya taşımaya çalışıyoruz. Sanko Makine'nin ürünlerine çok büyük ihtiyaç var' dedi.

KRİZ DEĞİL, BUDAMA DİYELİM
EKONOMİK krizle ilgili soruları da  yanıtlayan Abdulkadir Konukoğlu, 'Krizin adını değişirip budama diyelim. Ağaçlar budandıkça daha gür çıkar. Türkiye bu dönemden genç olarak ve daha kuvvetli çıkacak. Krizler insanları toparlıyor. Darlıklar adamları kahraman yapar. 2001 krizi herkesi hizaya getirdi. Krizin 2001 kadar zarar vereceği kanaatinde değilim' dedi. Perakende sektöründeki daralmanın Gaziantep'i etkilemediğini söyleyen Konukoğlu, 'İstanbul'da yan yana alışveriş merkezi yapıldı, bizim böyle bir sıkıntımız yok' şeklinde konuştu.


Esin GEDİK esin.gedik@aksam.com.tr

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3