Deniz Gökçe deniz.gokce@aksam.com.tr

kategori2

Penaltı kaçırmamak öğrenilebilir mi!

Euro 2008'de geçtiğimiz günlerde oynanan Romanya-İtalya maçında Romen milli takımı ve Fiorentina'nın as oyuncusu Mutu penaltıyı kaçırmasa, 2006 Dünya Kupası'nın birincisi İtalya ve ikincisi Fransa, el ele eve geri dönmüş olacaklardı. Peki penaltı kaçırmamak öğrenilebilir mi?

İsviçre ve Çek Cumhuriyeti'ni geçen milli takımımız da mesela Hırvatistan karşısında penaltılar atmak zorunda kalabilir.

Tabii bazı teknik adamlar, mesela Fatih Terim oyuncularına penaltı çalıştırması yaptırmadığını söylüyor. Ünlü John Cruyff da penaltı atışının antrenmanı olmaz diyor. Ama başka türlü düşünenler de var.

Hollanda yıllar önce 'total futbol' adı estetik futbol yaklaşımı ile dünyanın tüm futbolseverlerinin gönüllerini fethetmişti ve müthiş sonuçlar almıştı. Ancak Hollandalıların bir de kötü şöhreti vardı. Bilindiği gibi birçok maç ve turnuva penaltı atışları ile sonuçlanmakta. Dünyanın en çok penaltı kaçıran milli takımı İngiltere, yani futbolu icat edenlerin milli takımı. Dünyada ikinci en çok penaltı kaçıranlar ise Hollanda Milli Takımı oyuncuları! 1990'lı yıllarda Hollanda Milli Takımı dört büyük turnuvadan penaltı kaçırarak dışlanmış bulunuyor. Ama en kötüsü de Belçika ve Hollanda'da ortak yapılan 2000 Avrupa Şampiyonası'nda Hollanda-İtalya maçında oyun içinde iki penaltı kaçırdıktan sonra, maç sonunda da dört penaltıdan üçünü kaçıran Hollanda'nın elenmesi olmuş. Bu maç sonrasında öfkeli taraftarlar Amsterdam'ın altını üstüne getirirken, milli antrenör Frank Rijkard da takımın otobüsünde göz yaşlarını tutamamış. Hollanda Futbol Federasyonu 21 yaş altı milli takımlarının da aynı tür penaltı kaçırma sendromu yaşadığını görünce, bir şeyler yapmak için çalışmaya başlamış. Binlerce saatlik penaltı atışı videosu incelenmiş ve spor psikologları devreye sokulmuş ve sonunda galiba değişme gerçekleşmekte. Nitekim 2004 Avrupa Şampiyonası'nda Hollanda Milli Takımı İsveç'i penaltılarla elimine etmişti.

Hollanda'nın penaltı sorununa önlem çabaları M. Colchester ve L. Abboud adlı gazeteciler tarafından özetlenmiş.

İstatistiklere göre önemli turnuvaların dörtte birinde maçlar penaltı atışları ile sonuçlanıyor. En son bu yılki 2007-2008 Şampiyonlar Ligi finali penaltı atışları ile sonuçlandı, 2006 Dünya Kupası finali ve 1990 yılından bu yana Avrupa şampiyonalarında tam beş adet yarı final maçı penaltılarla sonuca ulaştı.

Hollanda'da bazı çocuk liglerinde her maçtan sonra iki takım arasında penaltı müsabakası yapılmaya başlamış. Gene eldeki istatistiklere göre penaltı atışlarının yüzde 70-80 arasındaki bir bölümü başarı ile sonuçlanıyor. Ama penaltı atışı esnasında, öncesinde ve sonrasında yaşanan gerilim ve stres en usta oyuncuları bile etkiliyor. Zinedine Zidane gibi usta ve tecrübeli bir oyuncu bile bir İngiltere milli maçında penaltı atmadan birkaç saniye evvel, stres nedeni ile sahada kusmuştu. Ünlü İngiliz Michael Owen hatıralarında penaltı atma işini, bir boks ringine girip hayatına dövüşmek benzetmesi ile tanımlıyor.

Ama Hollanda Milli Takımı'nın şimdiki çalıştırıcısı ünlü Marco van Basten ve Hollanda 21 yaş altı milli takımının çalıştırıcısı Foppe de Haan farklı düşündükleri için Norveç Spor Bilimleri Okulu'ndan Spor Psikoloğu Dr. Geir Jordet ile çalışmaya başlamışlar. Binlerce saatlik penaltı atış videosu incelendikten sonra bazı sonuçlara varılmış. Birincisi penaltı atacak kişi gözünü hiçbir zaman kaleciden ayırmamalı imiş. İkincisi, penaltı atacak kişi yavaş hareket etmeli imiş. 2.8 saniyeden fazla bekleyerek atılan penaltıların yüzde 77 kadarı başarılı olurken, 1.7 saniyeden daha yavaş atılan penaltıların sadece yüzde 58 kadarı başarılı olmuş. Ayrıca hakemin düdük çalması ile penaltının atılması arasında ne kadar çok zaman geçerse atışta başarılı olma ihtimali artıyormuş. Bu gözlemler sonrası oyunculara atış öncesi çoraplarını aşağıya yukarıya indirip çıkartarak zamanı uzatmaları ve bir süre derin nefes almaları tavsiye edilmiş. Penaltı atışlarındaki gerilimli anı simüle etmek için milli takım oyuncularının kendi aralarında yaptıkları antrenman maçlarında maçın sonunun hep penaltı atışları ile belirlenmesi uygulamasına girilmiş. Ancak bir süre sonra yaklaşım değiştirilmiş.

Psikolog Jordet'in tavsiyesi üzerine bir takım oyuncusu penaltı kaçırdığında milli takım arkadaşları onu yalnız bırakmak yerine, ona doğru koşarak, onu kucaklamak, kaderi paylaşarak onu tekrar takımın içine alma çalışması yapmaya başlamışlar.

Haziran 2007 tarihinden 21 yaş altı milli takımın İngiltere ile yaptığı maçta sonucu belirlemek için her iki takımdan oyuncular 16 penaltı atmış ve Hollanda İngiltere'yi yenmiş. Hollanda Milli Takım çalıştırıcısı Marco van Basten, Euro 2008 maçlarında, bu çalışmaların esas Hollanda Milli Takımı için de pozitif sonuç vereceğini düşünüyor.

Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3