AKŞAM | CUMARTESI | 21 MART 2009, CUMARTESİ

Türkiye'de organizatörlük yapmak zor!

5 sene önce organizasyon şirketi Unilife'ı kuran Erdem ve Özgür İpekçi, yeni markları Menajerlik Ofisi ile yerli yabancı sanatçı, DJ ve şov hizmetlerini tek çatı altında toplamayı hedefliyor.

10
Erdem ve Özgür İpekçi kardeşler, 5 sene önce organizasyon şirketi Unilife'ı kurduklarında dünyaca ünlü pek çok ismi Türk hayranlarıyla buluşturma fikriyle yola çıkmışlar. Geçen yıllar içindeyse onlar sayesinde Türk müzikseverler Scorpions, The Rasmus, Bob Sinclar, Roger Sanchez, Martin Solveig, Claude Challe gibi birçok ünlü grup ve ismin performanslarını izleme fırsatı buldular.
Organizatör olarak hatırı sayılır başarılara imza atan kardeşler şimdi de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip, yerli yabancı tüm sanatçı, DJ ve şov hizmetlerini tek çatı altında toplamayı hedefleyen 'Menajerlik Ofisi' adlı yeni bir marka oluşturdu. İki kardeşle sanatçılara kolaylıkla ulaşma olanağı sağlayan yeni markalarını ve organizasyon piyasasının zorluklarını konuştuk.

Unilife nasıl kuruldu?
Erdem İpekçi: Organizasyon yapmaya lisede başlamıştım. Profesyonel olarak bu işe yönelince 2004'te Unilife'ı kurduk. İlk senemizde yerli sanatçılarla üniversite partileri, gençlik festivalleri yaptık. Tüm üniversitelerin katıldığı bir festival olan Unifest'i başlattık. Sonra yabancı DJ'lerle çalışmaya başladık. Son 2 senedir özellikle dans müziğinde önemli birçok ismi Türkiye'ye ilk defa getirdik. Scorpions'u ise 15 sene aradan sonra Türkiye'ye getirdik.

İkinci markanız olan Menajerlik Ofisi'ni kurarken hangi amaçla yola çıktınız?
Özgür İpekçi: Tüm dünyada trend, insanların booking ve menajerlik hizmetlerini tek çatıdan alabileceği şirketlere doğru gidiyor. Bir popçuyu, DJ'i ya da şov hizmetlerini organizasyonuna çıkarmak isteyenler kime ne şekilde ulaşacağını bilemiyordu. Farklı tercihleri listeleyebileceği bir sistem yoktu. Biz de Türkiye'de tüm sanatçı ve Dj'leri, ikinci etapta manken ve sunucuları tek çatı altında toplayabileceğimiz www.menajerlikofisi.com portalını yarattık. Amacımız bu sanatçıların vitrini olmak.

HER SEYİRCİYİ MEMNUN EDEMEZSİNİZ
Şu anda menajerliğini yürüttüğünüz isimler kimler?
E.İ.: Birebir menajerliğini yürüttüğümüz isimler arasında Benassi Bross, Claude Challe, Outwork, Milk and Sugar gibi isimler var.

İşiniz kitleleri memnun etmeye yönelik, zorlukları neler?
Ö.İ.: Başımıza hiç gelmedi ama olabilecek en kötü terslik sanatçının gelmemesi. Seyircilerin hepsini memnun etmek gerçekten mümkün değil. Çok güzel bir organizasyon geçirdiğini düşünüyorsun ama bir bakıyorsun senin o esnada hiç farkına varmadığın, bazıları haklı bazıları haksız eleştiriler var.
E.İ.: İşin maddi yönü de çok kaygan. Belli bir hesap yapıyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz sanatçıya ödeme yapacağınız gün anlaştığınız fiyatla döviz kuru arasında dağlar kadar fark var. Organizasyon gerçekleşmeden çok ciddi zararlar görebiliyorsunuz.

Pek çok organizasyonda bilet fiyatlarının pahalılığından yakınılıyor, durum bir tek Türkiye'de mi böyle?
Ö.İ.: Avrupa'daki insanların alım gücü bize göre yüksek. Hep 'fiyatlar çok yüksek, organizatörler uçmuş' önyargısı var ama işin aslı öyle değil. Sen masrafını çıkarmaya çalışıyorsun ama 5 bin izleyici bile seni kurtarmıyor. Devletten ciddi destek göremiyoruz. Bu tür organizasyonlara lüks tüketim gibi bakılıyor. Eğlence vergisinden de zarar görüyoruz; bu vergi, satışı yapılan bütün biletlerin yüzde 10'unun organizasyon hangi belediyenin içinde gerçekleşiyorsa o belediyeye ödenmesini zorunlu kılıyor. Yani kendi ülkemizde bu işi yapıyor olmamız bize dezavantaj getiriyor.

AHU UZ ahu.uz@aksam.com.tr

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3