Nagehan Alçı nagehan@nagehanalci.com

kategori2

Kalkan ne işe yarar?

ABD, önceki gün dünyadaki güç dengelerini değiştirecek bir karara imza attı. Obama, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne füze kalkanı kurmaktan vazgeçtiğini açıkladı.
***
Bu, füze kalkanlarının İran'a daha yakın coğrafyalara kaydırılacağı anlamına geliyor. (Büyük olasılıkla Türkiye'ye). Karar dünyadaki taşlarda önemli oynamalar olacağına işaret. Oynamaların kazananı Rusya olacak. Obama, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ni rotasından çıkararak Rusya'ya gözdağı vermeyi kesiyor. Zaten bu nedenle iki gündür Polonyalılar ve Çekler ayakta. ABD'ye karşı protestolar sürüyor.
***
Protesto ve tepkiler anlaşılır zira Doğu Avrupa Rusya korkusunu hala üzerinden atabilmiş değil. Her ne kadar Polonya, Çek, Slovakya gibi ülkeler AB'ye girmiş olsalar da tarihten gelen refleksle kendilerini sürekli Rus tehdidi altında hissediyorlar. Bu tehdit Avrupa Birliği'ne dahil olmakla kısmen azalmıştı ama yine de birliği askeri bir kalkan olarak görmüyorlardı. Asıl bel bağladıkları aktör ABD idi. AB üyeliğiyle ABD'ye 'Biz artık Batı bloğunun tescillenmiş parçasıyız' diyorlardı.
***
Ancak şimdi bu zincir bozuldu. Doğu Avrupa ABD'nin kendisine ihanet ettiğini düşünüyor. Bu, o coğrafyadaki ülkelerinin üyeliklerini sorgulamalarına yani AB içinde de bir krize yol açabilir.
***
Peki ama ABD'nin füze kalkanı coğrafyasını değiştirmesinin hiç mi olumlu bir yönü yok?
Elbette var. Plan değişikliği Türkiye için ABD ile müttefiklik ilişkisini güçlendirmesinde bir fırsat olabilir. Ama bir şartla: Türkiye'nin İran ile karşı karşıya gelmemesi.
***
Şayet Ankara Ortadoğu'da izlediği denge politikasını Tahran ve Washington arasında da izleyebilirse ABD ile yeniden tanımlanacak müttefiklik ilişkisinden faydalanabilir. Böylece iki tarafta da kazanmış olur. Ama İran'a karşı ABD ile tek cephe olursa Ortadoğu'da takınmaya çalıştığı 'Uzlaştırıcı Büyük Abi' rolü de suya düşer.

Fasıldaki çaylak
ÖNCEKİ akşam Fehmi Koru ve Erhan Köknar'ın organize ettiği, artık gelenekselleşmiş fasıl organizasyonlarından biri vardı. Fasılı Nevizade'deki meyhanelere gelen çalgıcılardan ibaret sanan ben, Emirgan Beyaz Köşk'teki geceye adım atar atmaz 'bilmediğim bir dünya'ya girdiğimi anladım. Sıra sıra sandalyeler dizilmişti, meyveler ve çaylar gelmeye başlıyordu.
***
Derken birinci bölüm açıldı: Hicaz makamı. Fehmi Koru şarkılara yerinden eşlik ediyor, eski Turizm Bakanı Atilla Koç uyumuyordu. Hemen arkada Mehmet Barlas ve Nazlı Ilıcak neredeyse tüm parçaları söylüyorlardı.
***
Meğer Mehmet Barlas ve Fehmi Koru cep telefonlarında yüzlerce eser biriktiriyorlarmış. Hatta Barlas bir parçanın kime ait olduğu ile ilgili tereddüde düşünce hemen telefonunu çıkarıp, kontrol ediyormuş.
***
Aradan sonra 'Aramızdaki Yıldızlar' bölümüne geçildi. Sahneye önce THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin çıktı sonra İskender Pala.
***
Öğrendiğim kadarıyla gece 2 buçuğa kadar sürmüş. Başbakan'ın iftar yemeğinden çıkan Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve Mustafa Çelik ben çıkarken giriyorlardı. Karaalioğlu ilerleyen saatlerde sahneye çıkmış. Gruba daha sonra Ahmet Ertürk de katılmış.
***
Geceden sonra yapılacaklar listesi:
1- Türk Müziği çalışılacak.
2- İstek yapmak için parça isimleri ezberlenecek.
3- Kendimi fasılda 'ecnebi' gibi hissettiğim için çevreme kafa tutulacak.
4- Fehmi Koru'nun fasıl gecelerinin masonik gizemde olmadığı anlatılacak.Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3