AKŞAM GAZETESİ | Gürkan Hacır | 2010-08-17

kategori2

Kürtlerle Nasıl Ayrıştık?


Amca Ömer Ayna'dan yeğen Emine Ayna'ya ne değişti?
Herkesin aklına o ürkütücü soru geliyor. Bölünüyor muyuz? Bin yıldır kardeşçe yaşadığımız Kürtlerle ayrılıyor muyuz? Hemen cevabını vereyim. Hayır! Henüz ayrılmıyoruz. Ama ayrışıyoruz. Dağlıca baskınından sonra her şehirli Türk aile apartmandaki kapı komşusunun nereli olduğunu düşünür olmuştu. Veya yanında çalışmak için başvuran gencin Güneydoğulu olup olmadığını sorma ihtiyacı hissetmişti. Daha düne kadar 10-15 şehit cenazesi gelirken bile bunlar bir avuç çapulcunun işi diyen Türkler, ilk defa bölünme tehdidini doğrudan algılayınca Kürtlere farklı bakmaya başladı. Bu o kadar tanıdık bir duygu ki. Alın size başımızın üstünden bir türlü kaldırılamayan Ermeni giyotinine bakın. İttihat Terakki yöneticileri de bugünkü ahaliden farklı bir psikolojide değillerdi. Bize en son kim ihanet edecek sorusu onların da zihnini kemiriyordu. Sonrası malum... Bin yıldır yan yana yaşayan iki halk ayrı düştü. Şimdi aynı senaryo sahneye konuyor.
Peki, nasıl oldu da omuz omuza savaşan, ekmeğini paylaşan bu iki halk birbirinden ayrılma noktasına geldi? İsterseniz bir ailenin iki üyesi üzerinden bu ayrışmayı anlatalım. 
DENİZ'İN ARKADAŞI
Ömer Ayna, Diyarbakır'da doğdu.  Aslen Zaza'ydı. Lise çağlarında sosyalist fikirlerle tanıştı. Üniversite için geldiği İstanbul, onun için tam bir dönüm noktasıydı. İstanbul Hukuk'a kaydoldu. Okulun en gözde ismi Deniz Gezmiş'le de aynı yıl tanıştı. Giderek artan öğrenci eylemlerinde yer almaya başladı. Deniz Gezmiş'in hemen yanı başında artık Ömer Ayna vardı. Güçlü fiziği ile sokak mücadelelerinde aranılan bir isim oldu. Bu arada hukuk eğitimi de yarım kaldı. 
DDKO'DAN THKO'YA
Deniz Gezmiş'in vazgeçemediği bir diğer isim ise Cihan Alptekin'di. Cihan Laz'dı. Hem Cihan hem de Ömer, Deniz Gezmiş'e mutlak bağlıydılar. Ömer Ayna yavaş yavaş gelişen Kürt hareketine de ilgi duyuyordu. Belki de cumhuriyetimizin ilk yasal Kürt örgütlenmesi sayılabilecek Devrimci Doğu Kültür Ocaklarına (DDKO) üye oldu. Ama Kürt milliyetçiliğine hiç savrulmadı. Var olan meselenin bir Doğu sorunu olduğunu, bununda tam bağımsız bir Türkiye'nin içinde çözülebileceğine inanıyordu. Ayrılığa ayrımcılığa karşıydı. Kısa süre sonra DDKO'dan ayrıldı. 70'lerin başında Deniz Gezmiş'in liderliğindeki Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)'nun İstanbul kanadında görev almaya başladı.
68 gençliğinin belki de en romantik eylemlerinden biri de Mustafa Kemal yürüyüşüdür. Devrimci gençler anti-emperyalist duruşlarını göstermek ve tam bağımsız Türkiye özlemlerini haykırmak için Samsun'dan yola çıkıyorlardı. Yürüyerek Ankara'ya varacaklar ve 19 Mayıs günü Anıtkabir'de yürüyüşlerini sonlandıracaklardı. Günlerce süren bu yürüyüşte Ömer Ayna da vardı. O da Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yola inanıyor emperyalizmin oyununa düşmemek gerektiğini savunuyordu.
İstanbul Laleli'de bir düğün salonunda Diyarbakırlılar gecesi yapılıyordu. Deniz Gezmiş konuşmacıydı. 'Kürtler bizim kardeşimizdir onların haklarını savunacağız. Kürtçe eğitim olmalıdır' dedi. Bir anda salonun boşaldığını fark etti. Kürt öğrenciler konuşulanlardan korkmuş, başlarına bir şey gelecek endişesiyle salonu terk etmişlerdi. Ömer Ayna, Deniz Gezmiş'le birbirlerine bakakaldılar. (Öğrenci gençliğin unutulmaz isimlerinden Erim Süerdem, o gün salonu terk edenler arasında bugünün ünlü isimlerinden Ahmet Türk'ün de olduğunu anlatıyor)
'BOŞ VER, BİR AĞA ÇOCUĞU'
Bu olaydan bir süre sonra Ahmet Türk, Deniz Gezmiş'i yakından tanıyabilmek için üzerinden hiç çıkarmadığı takım elbisesiyle İstanbul Üniversitesi'ne geldi. Bir yanında Deniz Gezmiş, diğer yanında Cihan Alptekin tahta bankın üzerinde oturup konuştular. Gezmiş ve Alptekin Ahmet Türk'e propaganda yapıyorlardı. Birden yanlarına doğru gelen Erim Süerkan'ı fark ettiler. Cihan Alptekin Karadeniz şivesiyle Deniz'i uyardı. 'Deniz ihtiyar celiyi' Süerkan, bu takım elbiseliyle ne konuştuklarını biraz da sert bir üslupla sordu. Ahmet Türk yanlarından uzaklaşmıştı. Deniz omuz silkerek cevap verdi, 'Boş ver bir ağa çocuğu işte...'

Emine Ayna AMCASINI anlatıyor
BDP Milletvekili Emine Ayna, öz amcası Ömer Ayna'yı bakın nasıl anlatıyor.
'Babam kardeşlerine çok düşkündür. Anneleri çok küçük yaşta vefat edince kardeşler birbirlerine kenetlenmişler. Amcamın (Ömer Ayna) öldürülmesinden sonra yıllarca ailede kimse kendisinden söz etmedi. Evin bütün duvarları onun yaptığı resimlerle doluydu. Babamın sandığında Ömer amcamın günlükleri, resimleri, plakları, kasetleri, dergileri kutsal emanet olarak durur. Babam hiç anlatmazdı. Biz de onun yanında bundan söz etmezdik. Yıllar sonra biz sormaya o da anlatmaya başladı. Dedem otoritesi olan bir ağa. Babam, Ömer amcamın, babasına karşı nasıl mücadele verdiğini, dedemin köylülere nasıl karşı çıktığını anlatırdı.'
Evet şimdi söyleyin bakalım.
 19 Mayıs'ta Ankara'ya Mustafa Kemal yürüyüşü yapan Ömer Ayna'dan, Şeyh Sait'in anıt mezarının yapılması için bayrak açan Emine Ayna'ya nasıl geldik?
 Kaçırdığı rehineyi kitap okutarak eğitmeye çabalayan Ömer Ayna'dan, Mavi Çarşı'da suçsuz günahsız onlarca masum insanı diri diri yakanları kutsayan Emine Ayna'ya nasıl geldik?
Anti-emperyalist ve tam bağımsızlık uğruna kaçırdığı İngilizlerle boğuşarak can veren Ömer Ayna'dan, İngilizlerin talimatıyla özgürlük savaşı verdiğini zanneden Emine Ayna'ya nasıl geldik?
Emine Ayna, 'Bana fiziksel özelliklerimden dolayı çirkin diyorlar. Güzel bir kadın olsaydım bu sefer ahlaki saldırıyla karşılaşacaktım.' diyor. 
Evet, bugün yaptığı eylemlere bakınca Ömer Ayna içinde terörist diyenler var. Ama eline silah alsa, banka soysa, dağa çıksa da hiçbir zaman ülkesinin bölünmesi için uğraşmadı. Büyük, özgür ve güçlü bir Türkiye'nin hayalini kurdu. Ve bu uğurda can verdi.

KAÇIRILMAKTAN MUTLU REHİNE !
Ömer Ayna dönemin birçok eylemcisi gibi silahlı soygun ve fidye eylemlerine de karıştı. Unkapanı Ziraat Bankası soygununu yaptı. En sansasyonel eylemlerinden biri Dr. Rahmi Duman'ın oğlu Hakan Duman'ı kaçırmalarıydı. THKO adına bu eylemi yaptılar. Amaçları Dr. Rahmi Duman'ı kaçırmaktı. Ama evde yoktu. Polisin eylemden haber alıp eve doğru geldiğini görünce telaşla oğlu Hakan Duman'ı kaçırdılar. Ama kısa sürede onunla arkadaş oldular. Onu 'Gerilla'nın Günlüğü', 'Ve Çeliğe Su Verildi' gibi kitaplar okutarak eğitmeye çalıştılar. Hakan Duman, bu sevimli kaçırma eyleminden mutluydu. Fidye alınıp da serbest bırakılınca üzüldü.
Ömer Ayna, 4 Mayıs 1971 günü yakalandı. İdamla yargılandı. Örgütün lideri Deniz Gezmiş ise çoktan yakalanmış cezaevine konulmuştu. Maltepe Cezaevi'ne girdi. Orada THKP-C örgütünden arkadaşlarıyla beraber firar planladı. Mahir Çayan, Oktay Kaynak ve Cihan Alptekin'le birlikte tünel kazdılar. Tuzruhu ile cezaevi duvarını eriterek, tüneli cezaevinin dışına kadar uzattılar. Amaçları firar edip Deniz Gezmiş'ler hakkında verilen idam kararını engellemekti.
Ömer Ayna, firardan sonra yurtdışına kaçabilirdi, kaçmadı. Örgütünün lideri Deniz Gezmiş'i kurtarmak için yeni bir çılgınlığa soyundu. Mahir Çayan ve arkadaşlarıyla beraber Ünye'deki İngiliz üssünden iki İngiliz bir Kanadalı teknisyeni kaçırdı. Kızıldere'de sıkıştırıldılar. Çatışmaya girdiler. İlk yaralanan Ömer Ayna oldu. Gözünden vurulmuştu. Yardımına koşan Cihan Alptekin ise karnından yaralıydı. Beklenen son gecikmedi. Ertuğrul Kürkçü hariç 10 eylemci de yaşamını yitirdi. Ölenlerden biri de Ömer Ayna'ydı. Ömer Ayna sosyalizme gönül vermişti. Türk, Kürt her milliyetten yoldaşlarıyla beraber bağımsız Türkiye hayaline inanmıştı. Anti-emperyalist eylemlerden, pahalılığa ve işsizliğe hayır mitinglerine kadar, mücadelesini her alanda sürdürdü. Evet, belki eline silah almış, banka soymuş, dağa çıkmış ve kurulu düzene baş kaldırmıştı. Ama hiçbir zaman Kürt milliyetçiliğine savrulmamıştı. Atatürk'ü rehber edinmekten de geri durmamıştı.

Evet haksız çıktım...
Geçen hafta Cumhuriyet Gazetesi'nde İlhan Selçuk'tan boşalan koltuğa İnan Kıraç'ın oturacağını söylemiş ve bir Kıraç portresi yazmıştım. Derdim uzun zamandır niyetlendiğim bir İnan Kıraç portresi yazmaktı. Cumhuriyet'in içinden ve dışından en az 7-8 kaynakla konuşmuştum. İnan Kıraç herkesin tek adayıydı. Başkasının gelmesi konuşulmuyordu bile. Ama her ne olduysa yazıdan sonra oldu. Ve Orhan Erinç vakfın başkanlığına getirildi. Bir cümlede değindiğim konuydu bu. Asıl İnan Kıraç portresini ele almak istemiştim. O da büyük ilgi gördü. Vakıf başkanlığı seçiminin sonucuna bakacak olursak evet yanıldım. Ama ben halen ısrarla söylüyorum. Cumhuriyet'i Kıraç yönetecek. Tıpkı Galatasaray Kulübü'nü ve Üniversitesi'ni yönettiği gibi.

NOT: SKYTURK'te hazırladığım Şimdiki Zaman, bu hafta Dünya Kupası finalleri nedeniyle yayınlanamayacak bilginize.